O pejskovi a kočičce

Vánoční téma

Vánoční téma - PPP Jičín, Mgr. L. Nálevka

3.11.2021

Ve dnech zimních prázdnin 23. 12. 2021 - 02. 01. 2022 bude MŠ a ZŠ uzavřena. Vyučování začne v pondělí  03. 01. 2022.

Včelařský kroužek

Vloženo: 1.6.2018 | Autor: Rihova | Zobrazeno: 1703x | Upraveno: 1.6.2018 | Upravil: Soltysova
Historie a současnost včelařského kroužku

Od školního roku 2010/2011 byl do školního vzdělávacího programu, oboru „Člověk a jeho svět“ zahrnut předmět „Včelařství“, zároveň na škole začal pracovat včelařský kroužek, a stali jsme se vlastníky včelstva.

V rámci Prvouky v předmětu Včelařství žáky podrobněji seznamujeme se základy života včel především teoreticky, učíme poznávat žáky život včel během celého kalendářního roku. Všechny získané teoretické znalosti si děti následně ověřují v praxi v  rámci včelařského kroužku.

Velký dík patří všem, kteří se podíleli a podílejí na výchově našich mladých včelařů, Antonínu Erbenovi, Josefu Maxovi, Oldřichu Suchoradskému, Lucii Juricové, v současné době se našim včelařům věnuje Iva Šourková a Petr Šoltys.

Antonín Erben - včelař

„Přírodověda, nebo-li věda o přírodě je důležitou součástí poznání přírodních zákonitostí. Mělo by proto být v zájmu každého člověka se o tyto souvislosti co nejvíce zajímat. Pokud někdo alespoň částečně pozná život včel, tak zjistí, že včelí společenství se velmi podobá společenství lidskému. Lidé se však svou vychytralostí odklonili od původního žití a proto by se v mnohém měli od včel poučit. Včely by totiž mohly velmi dlouho žít bez lidí, ale lidé bez včel by dlouho nepřežili. Neměl by kdo opylovat cizosprašné rostliny a nastal by nedostatek potravin. Každé včelstvo vyšle denně nejméně 10 000 létavek, které navštíví přibližně 40 milionů květů.

Budeme-li se zabývat životem včel a jejich pastvou, dostaneme se i do říše rostlinné, která je další součástí koloběhu energie v přírodě. Komu se podaří pochopit tyto vzájemné souvislosti, dívá se na přírodu a celkově na svět s obdivem a pokorou. V dnešní chaotické době, je složité získávat děti pro tuto ušlechtilou práci. Z praxe ale víme, že pokud někdo v životě začne včelařit, tak již včely nikdy neopustí a pečlivě se o ně stará, pokud může, až do své smrti…“