O pejskovi a kočičce

Vánoční téma

Vánoční téma - PPP Jičín, Mgr. L. Nálevka

3.11.2021

Ve dnech zimních prázdnin 23. 12. 2021 - 02. 01. 2022 bude MŠ a ZŠ uzavřena. Vyučování začne v pondělí  03. 01. 2022.

Historie a současnost

Vloženo: 20.6.2017 | Autor: Administrátor | Zobrazeno: 2589x

Historie Základní školy v Běcharech

O počátcích školního vyučování v Běcharech nic nevíme. Nejstarší zpráva je ve starém kostelním kancionále a uvádí, že 6. dubna 1720 zemřel běcharský kantor Václav Peterka. Podle další zprávy nastoupil v roce 1789 kantor Vavřinec Hořejšek po zemřelém otci Janu Hořejškovi, který zde učil asi 30 let. V roce 1790 dostala obec povolení postavit školu. Než byla postavena roku 1794 dřevěná škola, učil kantor ve vlastní chalupě. Chodily sem i děti z Budčevse až do roku 1817, kdy si v Budčevsi založili vlastní školu. Po Vavřinci Hořejškovi se roku 1817 stal zde učitelem František Hnízdo, rodák z Popovic. Bydlel ve škole a učil zde až do své smrti 6. prosince 1852. Byl dobrým učitelem i muzikantem a vychoval řadu dobrých hudebníků. V obci byl velmi oblíben a vděční žáci mu na hřbitově postavili náhrobek.

V roce 1879 byla postavena nová jednopatrová škola o dvou učebnách s bytem pro řídícího učitele a obecní úřadovnou. 1882 byla škola rozšířena na dvoutřídní a byla založena žákovská knihovna.V roce 1894 škola rozšířena o 3. třídu. V roce 1900 měla 146 žáků. Když byl roku 1914 jeden učitel povolán na frontu, byl počet tříd snížen na dvě, a to zůstalo i po válce. V roce 1935 – 36 byla stará škola zbourána a na jejím místě postavena nová. Škola měla dvě třídy a 103 žáky.

Mateřská škola byla v Běcharech zřízena roku 1951. Někdy v této době se škola stala jednotřídní. V roce 1960 měla 24 žáků. V roce 1961 byla vybudována školní kuchyně a jídelna. Základní škola byla 1979 zrušena a v budově zřízena středisková mateřská škola pro 60 dětí. V roce 1985 došlo i k jejímu zrušení. Teprve 1. září 1989 byla opět otevřena mateřská škola. Dne 1. září 1991 byla v Běcharech otevřena i základní škola, která se roku 1996 integrovala s mateřskou školou v jeden celek.

Základní škola Běchary je málotřídní škola, která poskytuje vzdělání žákům pěti ročníků ZŠ. Nachází se v centru obce Běchary.

Budova školy je z roku 1876, je rekonstruovaná a dobře udržovaná. Pro zajištění ochrany budovy je instalováno bezpečnostní zařízení. Jsou v ní využívány všechny místnosti. V prvním poschodí je umístěna mateřská škola,  a cvičebna. Ve druhém poschodí jsou umístěny dvě kmenové třídy, v jedné znich je umístěna školní družina.

Škola sdružuje mateřskou školu s kapacitou 30 dětí, základní školu s kapacitou 40 žáků, školní družinu s kapacitou 26 dětí a školní jídelnu s kapacitou 120 jídel.

Výuka je zajištěna plně kvalifikovanými pedagogy.

Výhodou je, že budova slouží dětem od mateřské školy do konce 5. ročníku základní školy. Po ukončení 5. ročníku žáci přecházejí do Základní školy Kopidlno, Základní školy Hlušice a do Jičína.

Vyučování začíná v 8,00 hodin z důvodu přizpůsobení autobusové dopravě, na kterou jsou naši žáci vázáni. Přijíždějí k nám žáci z Kopidlna, Pševse,Mlýnce a Vršců.

Škola je schopna zajistit výuku žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, na škole v letošním školním roce budou pracovat dva asistenti pedagoga a žákům mimořádně nadaným.

Škola je v zimním období vytápěna akumulačními kamny a krbovými kamny. Ve třídách je položeno linoleum, dlažba a koberce. Nábytek je barevně sladěn s lavicemi. Škola je velmi dobře vybavena učebními pomůckami stejně jako didaktickou a výpočetní technikou.